Що означає «зруйнувати стереотипи»


*Даний матеріал озвучено. Щоб прослухати натисніть ТУТ:

Ітак, що означає «зруйнувати стереотипи».

Якщо Ви думаєте, що зруйнувати стереотипи – це значить переконати когось у чомусь, змусити подивитися на світ загалом або якесь явище інакше, шляхом наведення переконливих доводів або надавши вагомі докази, що може бути інакше, ніж він звик, то це далеко не так.
Варто тільки почати намагатися когось переконувати в чомусь, і Ви помітите одразу, як усі стереотипи, що сидять у людини в голові, усі переконання, якими людина обросла, спираючись на ці стереотипи, охоронятимуться самою ж людиною. Вона стане стіною на їхній захист, вона зубами гризтиме всіх навколо, хто спробує зазіхати. Ось що буде.
І взяти молоток або дубинку і вибити в людини дурь із голови не вийде. Ну, «дубинка» і «молоток» це, звісно, в лапках. Йдеться про те, що насильно змінити переконання людини не вийде. Навіть якщо ваші доводи будуть супер-переконливими, а наміри найдобрішими.

Стереотипи руйнуються не так.

І якщо хтось зараз подумав, що замість будь-яких доводів найкраще спрацює Ваш власний приклад, мовляв, людина побачить, як у Вас все інакше, надихнеться і всі її стереотипи розваляться, – це теж далеко не факт.
Можливо, у когось саме так і буде. Але не у всіх. Навіть зіткнувшись ніс у ніс з вашим прикладом і спостерігаючи його на власні очі на відстані витягнутої руки, знайдуться ті, хто відразу ж почне знецінювати ваш досвід або скажуть, що Вам просто пощастило і подібне бла, бла, бла, аби лиш їх стереотип уцілів. Навіть якщо він уже сам себе зжив і це видно неозброєним оком, особливо уперті будуть непохитними.

Вся справа в тому, що стереотипи руйнуються не якимось зовнішнім «руйнівником стереотипів», а самою людиною у себе в голові зсередини.

Що може зробити так званий «руйнівник стереотипів»?
«Руйнівник стереотипів» просто подає інформацію. Все. Нехай навіть осяжно і наглядно, тобто, на своєму власному прикладі, та тим не менше.
Ще раз: «руйнівник стереотипів» просто подає інформацію. Про якісь відомі загальноприйняті явища, але з іншого боку. Висвітлює цю подію або явище під різними кутами, а «ті, хто мають вуха, хай почують», що називається.

Тобто, той, хто готовий, він прислухається до інформації, він хоча б на хвилинку задумається, що те, що він знав, у чому був впевнений, тобто, стереотип, якому він слідував, не така вже й непорушна істина, є й інші грані, інші варіації.
Людина здатна буде хоча б допустити можливість того, що існує ще інша сторона цього явища або більш обширна інформація про нього, більш об’ємна картина того, що він знав.
І тоді стереотип похитнеться сам собою.

Коли людина буде згодна зняти мертву хватку, випустити те, у що вона вчепилася зубами, не бачачи нічого крім цього, тоді і піде мова про руйнування стереотипів. Тому що кожен стереотип – це як шори на очах, це як рамка, такий маленький об’єктив, через який людина дивиться на світ і бачить тільки певну частину. А що відбувається і що знаходиться за межами зони огляду, котру видно через об’єктив, людина не знає. Коли вона переводить очі від об’єктиву, від цього «видошукача», образно кажучи, і озирається на 360 градусів, ну, хоча б на 180, або на скільки дозволяє її свідомість у той момент, вона раптом розуміє, що існує ще багато-багато невивченого нею і невідомого досі. І людина готова це вивчати. Вона сама цього хоче, це йде зсередини.

Тоді можна казати, що стереотип зруйнований. Тобто людина зняла рамку і дивиться вільними очима, не через об’єктив і не через видошукач.
«Руйнівник стереотипів» просто подає інформацію. Більше нічого.

І готовий цікавиться і йде за цим інтересом і знімає обмежувачі, які висіли в нього на очах, вухах, свідомості.
А неготовий не йде. Залишається прихильником своїх стереотипів і далі дивиться на світ через вузькі рамки і шори.
Деякі ще більше в них вчіпляються і захищають, вибудувавши навколо стіни.
Ось так це відбувається.
Не плекайте ілюзій, що у Вас вийде когось переконати в чомусь. Ні. Та це й не треба.
Людина готова – її стереотипи руйнуються, не готова – залишаються залізобетонними, а то ще й зміцнюються.
Такі справи.

автор: Міла Подольська

Коментувати