Як Ви могли помітити у матеріалах проекту, часто фігурує слово НАВТ.
Трохи поясню, що воно означає і в якому значенні вживаю його Я.
В українській мові вживання даного терміна, як самостійного, не поширене.
-Навт- це морфема, яка є складовою частиною слів з іншомовними основами. Наприклад: астронавт, космонавт, акванавт і т.д.
(*Морфема – мінімальна значима неподільна частина слова).
Для наочної ілюстрації візьмемо терміни «космонавт»/«астронавт», «космонавтика»/«астронавтика».
Так ось,
згідно зі словниками, терміни «космонавт»/«астронавт» утворені від грецьких слів:
«космос» (κόσμος) – «всесвіт», «астрон» (αστρον) – «зірка» та
«нафтіс» (ναύτης) – дослівно «мореплавець», «досвідчений у мореплаванні».
У свою чергу терміни «Космонавтика»/«Астронавтика» утворені від поєднання слів «космос»/«астрон» та «наутика».
Слово «наутика», «навтика« (ναυτικη) в грецькій мові вторинне і означає «мистецтво мореплавання», «кораблеводіння».
Отже,
Космонавтика – мистецтво космоплавання, космічного кораблеводіння.
Космонавт – той, хто володіє мистецтвом космоплавання, «космоплавець».
Відповідно, Астронавт – «зіркоплавець», «міжзоряний мандрівник».
А по суті: ті, що подорожують космосом і досліджують його.
Зустрічається цей суфікс (за іншими версіями – другий корінь) у словах, що описують дослідників («плавців») із багатьох сфер.
Наприклад,
«Акванавт» або «гідронавт» – працюючий і досліджуючий в області глибоководних занурень;
«Психонавт» – той, хто досліджує психіку, «плаваючий» по розуму / свідомості;
«Вітанавт» – вивчаючий життя, його процеси, явища і себе в ньому (від vita – життя);
«Бібліонавт» – плаваючий по «книжкових морях», той, хто читає, цікавиться, орієнтується;
«Інфонавт» – дослідник інформаційних просторів (стосується як предметної інформації фізичного світу, так і даних різного роду інфополів);
«Веганавт» – той, хто вивчає (зокрема практичним та експериментальним шляхом) спосіб життя, при якому виключено використання атрибутів тваринного походження (як продуктів харчування, так і одягу, аксесуарів, побутових предметів, розваг – наприклад, цирк, зоопарк), що розуміється в питаннях даної сфери;
«Трансонавт»– той хто, вивчає трансові стани (близьке за значенням: «тетанавт» – той, хто занурюється і досліджує тета-стан);
«Реінкарнавт» – «плаваючий» по реінкарнаціях, володіючий мистецтвом подорожі іншими життями (інкарнаціями), реінкарнаційний дослідник;
«Астралонавт» – той, хто занурюється в астральний світ, займається астральними проекціями, вивчає цей напрямок;
«Онейронавт» – дослідник світу сновидінь.
І т.д. і т.п.
Більше того, частку -навт- можна зустріти в найнесподіваніших поєднаннях … місцями жартівливих, часом придуманих на ходу, іншими словами – сленгових: фотонавт, ігронавт, фільмонавт, бізнеснавт, фітнеснавт, шопінгнавт і, навіть, фейсбукнавт та instaнавт .
Думаю, кожен має свій приклад і кожен вкладає свій сенс.
Для мене «НАВТ» – це «дослідник», «плавець-експериментатор».
Тобто «обізнаний у питанні, але поглиблюючий знання», «той, хто дивиться ширше, об’ємніше», «той, хто виходить за межі вже пізнаного», «запливає за буйки».
І, так – мені подобається вживати слово НАВТ, як окреме, самостійне та повноцінне. Саме так. Не частка, не морфема, а СЛОВО. Термін.
Для себе Я ввела його в обіг у такому вигляді у 2016 році, і з тих пір використовую у своїх статтях, книгах, відео (і в усному мовленні в тому числі).
Більшість учасників мого проекту являються навтами в тій чи іншій сфері (а часто й у кількох одночасно). Для опису наших праць можуть використовуватися як тематичні назви (у реінкарнаційних дослідженнях – Реінкарнавт, у психологічних – Психонавт, у роботі з інформацією – Інфонавт), так і просто НАВТ, як узагальнюючий термін.
Варто зазначити, що «фахівець у якійсь сфері» НЕ дорівнює «навт у цій же сфері».
Не кожен фахівець є навтом і не кожен навт – фахівець. Вибачайте за каламбур.
Фахівець, як свідчать словники – той, хто має знання, вміння та/або практичний досвід у будь-якій галузі. А також той, хто одержав цю кваліфікацію після освоєння спеціальної програми навчання.
І деякі фахівці у своїй діяльності керуються набором знань, отриманих колись у процесі навчання, працюють, що називається «за методичкою», відточують свої вміння шляхом багаторазового повторення шаблонних дій, не надто заглиблюючись у тонкощі і не охоче стикаючись з чимось новим та незвичним.
Але є й ті, кому замало шаблонів. Котрі постійно розширюють базу своїх знань, підвищують рівень професіоналізму за допомогою досліджень та впровадження нововведень, вони готові до нестандартних рішень. Такі фахівці здатні бачити світ ширше та робити відкриття.
Так ось, у першому випадку – це просто фахівець, у другому – фахівець, який є НАВТОМ.
Серед тих, хто навчається (студентів, учнів) є навти, і є просто студенти та учні.
І якщо учень відмінник, це ще не говорить про те, що він навт. Тому що люди, які добре вивчили програму за підручником, старанно і без обдумувань дотримувалися методички – це просто відмінники, це просто студенти. Так, вони отримують свої знання, вони отримують якісь навики, яких часто цілком достатньо для життя, але навтами вони не являються.
І вже тим більше, як Ви розумієте, не являються навтами заучки і зубріжники.
НАВТА вирізняє допитливість. Вони можуть не зубрити напам’ять матеріали за програмою, але прагнуть зрозуміти те, що вивчають, вникнути в суть. Іноді йдуть далі, вивчають предмет більш поглиблено, іноді ні, але все одно, навіть у рамках того, що дано програмою НАВТ здатний витягти максимум.
Навт заточений під дослідження. І як би добре він не володів «знаннями по предмету», яким би професіоналом не вважався, все одно готовий до ще глибших знань, нових поглядів, виходів за межі відомого. Він за своєю природою є шукачем. І навіть «досягши вершини», навт розуміє, що все одно рухатися є куди, оскільки знає, що світ не статичний, всьому властиві метаморфози. Для навта вивчення чогось є не важкою працею, а, швидше, задоволенням.
Будучи фахівцем в якійсь сфері навт, як правило, веде свою діяльність з інтересом та ентузіазмом, він здатний удосконалювати як себе в даній сфері, так і саму сферу в цілому. Навт працює не «для галочки», він справді захоплений процесом.
Часто навти мають кілька спеціальностей/дипломів/сертифікатів.
Але водночас люди можуть бути навтами в багатьох областях, не маючи статусу дипломованого фахівця. Адже погодьтеся, що не скрізь передбачено «сертифікацію».
Наприклад, любить товариш читати і називає себе «бібліонавтом».
Або здатна людина з дитинства «виходити в астрал», а може пам’ятає свої «інші життя» і практикують самостійно, хоч ніхто їх цьому не вчив, – ось Вам і «астралонавт» з «реінкарнавтом».
Та всі ми певною мірою НАВТИ.
Як мінімум, – лайфонавти (від слова life – життя), тому, як прийшли в це життя, щоб поринути в нього, вивчити, дослідити, відчути. Щоправда, багато хто про це забув і навіть власне життя живе автоматично, як під копірку, не особливо ним цікавлячись… Але це вже зовсім інша історія.
Повернемося до навтів.
Характерною особливістю навта є відповідальність. (Що таке відповідальність, читаємо ТУТ)
Так, навт постійно досліджує. Іноді ці дослідження можуть здаватися безшабашними, божевільними, «за гранню», але навт, вирішуючи брати в них участь, усвідомлює, що він робить і розуміє, що це завжди тільки його рішення. І вся відповідальність за нього ж, за його життя, за його стан лежить лише на ньому.
Якщо навт у якийсь момент розуміє, що він до чогось не готовий, кудись не піде або якусь межу не переступить, звичайно, він її не переступає. І це нормально.
Навт тверезо оцінює свої здібності та свої можливості на даний момент. Так, можливо, пізніше він повернеться до свого дослідження і зайде далі, а можливо, і ні. Це також нормально. Якщо навт розуміє, що якась сфера йому поки що не під силу, він у це дослідження не вступає, він у ньому не бере участі.
Навт вміє розраховувати свої сили (або шляхом практики, спроб і помилок вчиться їх розраховувати).
А людина, яка від початку не готова взяти відповідальність за своє життя, за всі свої рішення, всі свої результати на себе і тільки на себе, навтом НЕ являється.
Якщо людина, можливо, наслухавшись красивих історій чи піддавшись спокусі, заглиблюється в якусь сферу, а потім на певному етапі лякається чи розуміє, що це «не її» і починає хаяти всіх навколо, мовляв, шарлатани, обдурили, затягли і вона «бідна-наївна» постраждала – така людина не є навтом, це просто незріла особистість, людина зі свідомістю дитини, до того ж ще й у позиції жертви. Такі люди не готові до глибокого вивчення світу і до глибокого вивчення, насамперед, себе.
Так, є персонажі, які люблять «у вир з головою», не думаючи про наслідки, а потім репетують «врятуйте-допоможіть!» і звинувачують усіх підряд у своїх «катастрофах» та невдачах. Це люди з дуже низьким рівнем свідомості, це НЕ навти.
Навт розуміє, що він або від початку розраховує свої сили, або якщо йде в невідоме (а навти часто це роблять), то готовий до будь-якого результату. Він усвідомлює, що кинувшись у невідоме, можна отримати невідомі досі результати і навт готовий до цього. Він розуміє, що як би не обернулася ситуація – це його і тільки його відповідальність, це його і тільки його свідоме рішення.
Так, життя НАВТА цікаве, тому що він вміє зробити його таким.
Автор: Міла Подольська