ракурси сприйняття


 

«Переглядаючи» спогади людина може спостерігати за собою з різних ракурсів.

Тобто занурюючись у спогади, Вам треба звернути увагу на те, як Ви себе згадуєте.

Якщо Ви бачите себе і події, що відбуваються наче дивитесь фільм або спектакль, як глядач, то в цьому разі має місце ракурс сприйняття «зі сторони», іншими словами, можна назвати це – сприйняттям зі стану «поза тілом».

Якщо ж Ви розглядаєте ситуацію зсередини, ніби перебуваючи в ній і навіть відчуваючи те, що відчували тоді, значить, перегляд відбувається в ракурсі «зсередини», інакше кажучи, – зі стану «в тілі».

Зазвичай згадуючи щось люди автоматично переходять з одного стану в інший і назад. Деякі можуть одночасно сприймати обидва стани.

Давайте потренуємося на практиці.

* Як Ви вже знаєте, більшість прийомів і лайфхаків, представлених у проекті, можна тренуватися застосовувати зразу ж, прямо в процесі читання, без відволікання на додаткову підготовку. Тобто – просто зараз читайте і одночасно пробуйте застосовувати. Підказки та роз’яснення наводяться по ходу дії.

Почергово відкривайте очі, щоб прочитати текст і закривайте, щоб застосувати те, що прочитали.

Взагалі-то можна практикувати і з відкритими очима, це кому як зручніше. Але в ідеалі – вміти і з закритими, і з відкритими, тому тренуйте обидва варіанти.

Отже. Закрийте очі. Зробіть кілька спокійних вдихів і видихів. Таким чином ваша увага переключається ззовні всередину.

Задайтесь наміром згадати якесь приємне і щасливе свято з вашого дитинства.

Для згадування застосуйте «секретну фішку».
Тобто не намагайтеся докладати зусиль і напружуватися, щоб згадати свято, а просто розслабтеся і трохи почекайте доки прийде якийсь спогад.

Комусь згадається новорічний ранок у дитячому садку, комусь вечір у колі сім’ї або ж весела вечірка в гостях. Головне, щоб це було в дитинстві.

Коли спогад з’явиться, трохи розгляньте його. Де все відбувається? Яка обстановка навколо? Чи багато людей присутні? Що робите Ви в тому епізоді?

А тепер зверніть увагу на те, як Ви згадуєте подію: Ви спостерігаєте її зі сторони чи одразу поринули у свято і начебто присутні там, відчуваючи себе дитиною і дивитесь її очима?

У першому випадку спостереження відбувається з положення «зі сторони», тобто – «поза тілом», у другому випадку – «зсередини», тобто «в тілі».

Важливо розуміти, що Ви можете цілеспрямовано переключатися між цими станами.

Прямо зараз переходьте до згадування вашого свята зі стану «зсередини».

Для цього достатньо буде просто вашого наміру, тобто вирішили дивитися зсередини тіла – і дивитесь. Все просто. Або ж можете подумки зробити крок і з’єднатися зі своїм тілом, ніби пірнувши в нього в тому епізоді.

Зосередьтесь на своїх відчуттях. Тепло Вам чи холодно?  Який на Вас одяг? Чи подобається він Вам? Чи зручне взуття на ногах? Який у Вас настрій? Які емоції Ви переживаєте?

Не поспішайте, відчуйте все якомога сильніше. Освіжіть у пам’яті стан радості та свята.

Зверніть увагу, що перебуваючи «в тілі», Ви навіть можете дізнатися, які думки були у Вас в голові в той момент. І в цьому немає нічого надприродного, це нормальне явище.

Тепер перейдіть на перегляд «поза тілом». Просто усвідомте, що зараз Ви вивчаєте той самий епізод, але вже зі сторони.

Як Ви виглядаєте? Розгляньте свій одяг, жести, вираз обличчя. Що знаходиться у Вас за спиною?

А тепер подумки підніміться вище і подивіться на все, що відбувається зверху, начебто Ви перебуваєте під стелею.

Поспостерігайте чим відрізняються спогади в одному й іншому станах.

Наприклад, перебуваючи «в тілі», Ви можете відчувати емоції, а під час «погляду зі сторони», скоріше за все, їх немає або вони практично невідчутні.

Також зверніть увагу на кут огляду. Якщо зі стану «в тілі» Ви можете дивитися тільки перед собою, настільки наскільки доступно фізичним очам, то «поза тілом» ваш кут огляду значно ширший, тобто можна розглянути все, що знаходиться навколо практично на 360 градусів.

Які ще відмінності Ви помітили?

Добре.

Подумки відсуньте цей спогад і повертайтеся в момент зараз.

Зробіть глибокий вдих-видих і відкривайте очі.

Такої ось цікавої навички Ви щойно набули, друзі. Підозрюю, що раніше більшість із Вас навіть не замислювалися про такі нюанси зі спогадами.

І як бачите, нічого складного.  Вам доступний перегляд як «в тілі», так і «поза тілом». Більше того, Ви можете швидко переключитися з одного варіанту на інший і назад.

Тепер розглянемо у чому користь і де це застосовується.

Наприклад, якщо Ви згадуєте щось приємне і надихаюче, те, що приводить Вас у стан ресурсності та покращує настрій, то, звісно, краще це робити «в тілі». Також якщо Ви хочете згадати свої думки, наміри або стан в якійсь ситуації з минулого, Ви теж можете це здійснити перебуваючи «в тілі».

Спосіб перегляду «поза тілом» доцільно застосовувати, якщо спогад важкий (можливо, навіть травматичний).

Також якщо Ви хочете тверезо й неупереджено розглянути якусь спірну ситуацію, краще це робити зі сторони, щоб не втягуватися емоційно і мати можливість зробити адекватні висновки.

Подібним чином відбувається і при перегляді іншого життя: Ви можете просто спостерігати за своїм персонажем і його діями збоку, а можете «увійти в його тіло» і дізнатися про що він думає, що відчуває.

Під час подорожі іншим життям зазвичай ці варіанти чергуються.

Наприклад, якщо важливо дізнатися настрій персонажа, хід його думок або справжні почуття на той момент, то застосовується варіант «у тілі». Якщо ж треба бігло зібрати інформацію не концентруючись на відчуттях і емоціях, здійснюється стороннє спостереження зі стану «поза тілом». Також під час розбору якоїсь неприємної або травмуючої ситуації іноді доцільніше розглядати її збоку, не втягуючись емоційно.

Пам’ятайте, що якщо під час перегляду «в тілі» Ви починаєте відчувати дискомфорт, то в будь-який момент можете переключитися на варіант «поза тілом» і спокійно дивитися, як фільм.

Це стосується як інших життів, так і життя нинішнього.